Ревю на Microsoft Lumia 950

Потребителски аватар

Автор на темата
Gerg
Регистриран: 18 юни 2015, 19:12
Моят WP е: нямам
x 563
Контакти:

Ревю на Microsoft Lumia 950

Мнениеот Gerg » 01 дек 2016, 19:36

Та, от една седмица съм със Lumia 950 и е време на направя кратко ревю. Има доста неща за казване и се чудя от къде да започна. Първото впечатление когато погледнете телефона е дизайна, разбира се. Бих казал, че ми харесва, макар, че предпочитах ярките цветове от времето на Nokia. Когато виждах жълт, зелен или оранжев телефон си казвах: "А, това е Lumia!"
Тук нещата седят по различен начин. Вече акцентът на телефона не е дизайна, а по-скоро хардуера и операционната система. Дизайна е в типичния за Microsoft стил минимализъм - липсват много излишни детайли, като същевременно доставя радост на окото. Бих казал, че дребни неща като ринга на камерата, логото на Microsoft и копчетата го правят по-премиум. Говорейки за копчета, телефона има бутони за регулиране на звука, power бутон и камера бутон. Позиционирани са, така че да са удобни и лесни за достигане при работа с една ръка.

Дисплеят е с диагонал 5,2 инча и телефонът като цяло е доста компактен. Тънък е и има сравнително малки рамки около дисплея. А дисплеят е уникален! Резолюцията е огромна (564 пиксела на инч), цветовете са ярки и наситени, а черното си е черно. AMOLED матрицата си казва думата. Все пак има един огромен недостатък. Телефонът е само на седмица, а вече има начален стадий прегаряне на навигационните бутони. Така че, ако ще си го купувате, си пригответе около 300лв за смяна на AMOLED панел след година-година и половина, тъй като прегарянето не подлежи на гаранционно обслужване. Но това не бива да ви притеснява, защото може и да не ви се наложи изобщо да го сменяте - всичко зависи от това колко натоварено ползвате телефона си.

Камерата е едно от другите неща, които впечатлява. Ако искате да снимате уникални снимки без компромис, то това е вашият телефон. Детайлът е страхотен, цветовете са може би мааалко по-ярки от реалните (което всъщност е яко), светкавицата, която е RGB се саморегулира според осветлението на околната среда и преобладаващите цветове и постига наистина добри резултати. Резолюцията на сензора е 20MP, камерата е с оптика от Carl Zeiss (6 лещи), оптична стабилизация и снима 4К видео със висококачествено стерео благодарение на 4те микрофона. Ако снимате в HDR със светкавица можете да регулирате колко от светкавицата всъщност искате. Яко!

Хардуерът е също на много високо ниво. Имате на разположение 3GB RAM, шестядрен процесор Snapdragon 808. Всички приложения отварят светкавично, няма лаг, забивания, всичко върви супер гладко. Игри като Asphalt Xtreme вървят на макс без запънки. Това е за хардуера.

Батерията. Идва неин ред. Държи цял ден с доста ръчкане, като цяло съм доволен. Но ми се струва, че бързото зареждане можеше и да бъде по-бързо. Безжичното зареждане не съм го пробвал засега.

Малките неща, които правят телефонът уникален. Наличието на скенер за ирис и поддръжката на Windows Hello, или да отключиш телефона си със стил :1F60E-Cool: . Отнема около 2 секунди, въпреки, че сензора на моя телефон е закрит от протектор. Разпознава както със слънчеви очила, така и в почти пълен мрак без проблем. Сензорът изпитва затруднения да ме разпознае докоато ходя, затова се налага да намаля крачката или да спра за 1-2 секунди, за да ме разпознае. Бутонът на камерата! Той превръща снимането в истинско удоволствие. Неща като Glance screen и NFC улесняват живота.

Continiuum не съм пробвал. Концепцията е страхотна, но все още не е много развит. Мисля да го пробвам след като излезе Windows 10 Creators Update.

Като цяло съм много доволен от покупката. А вече може да се намери и за цена от 600-700 лв, което направо удря другите флагмани в земята. За тези пари вие ще получите пълноценно Windows изживяване с всички екстри на ОС (която е супер!), мощен хардуер и гаранция за бъдещи ъпдейти и нови функции. А мисля, че сега е най-подходящото време да имаме честта да използваме тази страхотна и различна операционна система.

Това е моето лично мнение, разбира се. Благодаря на хората, отделили от своето време за да прочетат това ревю и се надявам да съм помогнал на тези, които се колебаят дали да го купят или не. Един съвет на собствениците на Lumia 640, 730, 735 и 830: Lumia 650 не е удачен избор за ъпгрейд. :)
Последна промяна от Gerg на 10 дек 2016, 00:39, променено общо 1 път.
6 x
Lumia 610 > 535 > 640 > 950 > Nokia 8
Fan of Nokia, Lumia and HMD Global devices.
Look for something positive in every day, even if some days you have to look harder.

Потребителски аватар

spikul
Регистриран: 16 окт 2013, 19:11
Моят WP е: Lumia 950
WP версия: 10
x 430

Re: Ревю на Microsoft Lumia 950

Мнениеот spikul » 01 дек 2016, 20:19

Поздравления за труда. Има обаче някои неща, с които не съм изобщо съгласен. 7 месеца вече зверски тормозя телефона всеки ден и дисплея не е мръднал. Не знам защо смяташ, че трябва всеки да си подготви 300 лв за нов дисплей?
Другото, което се разминава с твоето мнение е ирисовото разпознаване - изключително бъгава програма, която на слънце НИКОГА не ме е разпознала. За слънчеви очила пък да не говорим. Може при теб нещата да са различни, но при мен е пълна скръб.
За мен телефонът има две наистина слаби места - загряващия SD 808 и слабата батерия, която обаче според мен пада бързо точно, когато калпавия процесор започне да грее яко. То може би точно заради това Samsung отказа да ползват точно този процесор. Може би и заради това 950 е толкова евтин вече.
Иначе телефонът е чудесна работна машина за малко пари и не мога в никакъв случай да го нарека флагман. Може би ако имаше 1050 или 1550, щяха да са истински флагмани.
2 x

Потребителски аватар

nasko99
Регистриран: 02 авг 2013, 21:32
Моят WP е: няма
x 8

Мнениеот nasko99 » 02 дек 2016, 19:53

Телефона е екстра за тези пари за които го взех с гаранция, с него съм от около 2 седмици но не съм съгласен с това, че загрявали навигационните бутони, батерията 1 ден и малко ми изкарва при моето ползване и съм доволен не е като 1520 там през 2-3 дена го зареждах истински звяр няма равен, за сега неми е загрявал много, а за ирисовото сканиране поне при мен иска да е на няколко сантиметра от очите ми сензора и някой път се бъгва за това го изключих иначе си е голяма екстра . Отзад този пластмасов капак нямам думи можеха да се постараят повече за флагман, да не говорим колко много ми се лъзга по ръката затова си взех мозо естествена кожа и стана много красив и класен телефона. Камерата е уникална снима за няма и секунда и дисплея е супер само фм радиото засега ми липсва.
0 x
> Windows Phone <
> NOKIA Lumia 720 -> Lumia 1520 -> Lumia 930 -> Lumia 435 -> Lumia 1020 -> Lumia 950 -> Lumia 550 -> > Android 7 > Nokia 5

Потребителски аватар

spikul
Регистриран: 16 окт 2013, 19:11
Моят WP е: Lumia 950
WP версия: 10
x 430

Мнениеот spikul » 02 дек 2016, 20:38

Телефона е екстра за тези пари за които го взех с гаранция, с него съм от около 2 седмици но не съм съгласен с това, че загрявали навигационните бутони, батерията 1 ден и малко ми изкарва при моето ползване и съм доволен не е като 1520 там през 2-3 дена го зареждах истински звяр няма равен, за сега неми е загрявал много, а за ирисовото сканиране поне при мен иска да е на няколко сантиметра от очите ми сензора и някой път се бъгва за това го изключих иначе си е голяма екстра . Отзад този пластмасов капак нямам думи можеха да се постараят повече за флагман, да не говорим колко много ми се лъзга по ръката затова си взех мозо естествена кожа и стана много красив и класен телефона. Камерата е уникална снима за няма и секунда и дисплея е супер само фм радиото засега ми липсва.
Явно всяка партида има някакви проблеми. Аз например нямам проблеми с FM радиото, но имам проблеми с Shazam - не върви изобщо, след един от официалните ъпдейти.
Всъщност аз си ползвам ирисовото разпознаване. Като не ме разпознае, веднага го заключвам с двойно почукване на навигационната лента и после пак го събуждам с двойно почукване на дисплея, за да започне наново да ме търси.
0 x

Върни се в “Lumia 950/950XL”