Какво означават тези настройки и какъв ефект оказват върху снимките?

Потребителски аватар

Автор на темата
rado84
Регистриран: 25 юли 2016, 00:07
Моят WP е: Lumia 532 Dual SIM
WP версия: 8.1
Контакти:

Какво означават тези настройки и какъв ефект оказват върху снимките?

Мнениеот rado84 » 27 юли 2016, 15:32

Какво означават тези настройки (оградените с жълт правоъгълник) и какъв ефект оказват върху снимките?
Досега разбрах само WB какво е, другите изобщо не са ми ясни. А някъде из тия настройки пък имаше и някакво "скорост на затвор", което абсолютно нищо не ми говори.

Изображение
0 x
Изображение

Потребителски аватар

wpa
Модератор
Модератор
Регистриран: 15 окт 2014, 20:22
Моят WP е: Ex- Lumia 950
WP версия: 10
x 1137
Контакти:

Re: Какво означават тези настройки и какъв ефект оказват върху снимките?

Мнениеот wpa » 27 юли 2016, 15:50

Щом нищо не ти говорят значи си доста бос с фотографията. Това по принцип са ръчни настройки взаимствани от хубавите фотоапарати, които наскоро почнаха да ги добавят и при телефоните-- Nokia Lumia бяха първите с ръчни настройки.
Прочети специализирана статия по въпроса ,защото материята е сравнително сложна за начинащ и не може да се обясни с 2 изречения:

http://magelanci.com/topic/1395-%D1%81% ... %81%D1%82/

Най-добре ще разбереш нещата след като първо прочетеш статията и второ експериментираш, снимаш с различни настройки.
5 x
---
Windows Freak
Lumia 920 -> Lumia 1020 -> Lumia 640 -> Lumia 950 -> Android > Nokia 5 > Nokia 6.1 Plus

Потребителски аватар

Gerg
Регистриран: 18 юни 2015, 19:12
Моят WP е: нямам
x 567
Контакти:

Мнениеот Gerg » 27 юли 2016, 16:07

Мерси wpa, това ми беше доста полезно и доста разбираемо написано, и аз научих някои нови неща :)
0 x
Lumia 610 > 535 > 640 > 950 > Nokia 8
Fan of Nokia, Lumia and HMD Global devices.
Look for something positive in every day, even if some days you have to look harder.

Потребителски аватар

user
Регистриран: 25 яну 2014, 13:45
Моят WP е: Lumia520
WP версия: 8.1
x 35

Мнениеот user » 28 юли 2016, 18:59

С Lumia camera много хубаво се виждат настройките когато пипаш ръчно, буквално като на фотоапарат. ISOто оказва ефект най-вече. Този ефект се вижда когато снимаш на място със слаба светлина. Целта е да намалиш ISOто за да имаш по-малко шумна снимка, но имайки предвид че снимаш от ръка трябва да се съобразяваш със скоростта на затвора (това по средата в правоъгълника), защото стане ли прекалено бавна, 1/20 или по- малко вече става бавно и резултата е размазана снимка, заради треперенето на ръката. Поиграй си. Това с +/- има ролята на индикатор когато пипаш и скоростта и ISOто. Показва 0 когато снимката ще излезе нормално осветена, съответно на (+) ще е преосветена, а (-) тъмна.
1 x

Върни се в “Смартфон фотография”